فهرست بستن

10 راهکار حفظ سلامتی مغز

اگر میخواهید راهکارهایی برای مراقبت از مغز خود را بشناسید و آن را در زندگی روزانه خود اعمال کنید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

1-ورزش و فعالیت فیزیکی

ورزش منظم موجب حفظ سلامتی فیزیکی می شود و همین موضوع باعث ارتقا کیفیت سلامتی مغز نیز می گردد. بسیاری از متخصصان ایجاد روتین های ورزشی را به عنوان اولین توصیه های حفظ سلامتی عنوان می کنند.

2-رژیم غذایی

پرهیز از استفاده از غذاهای فست فود، کنترل مصرف چربی، قند و نمک ها و استفاده از غذاهای سالم در حفظ سلامتی مغز و پیشگیری از بیماریهای عروق مغزی موثر است.

3-یادگیری مادام العمر

یکی از عالی ترین پدیده ها برای رشد دائمی مغز، درگیری آن در امـور یادگیری است. یادگیری باعث تغییرات شگفت انگیز در مغز و رشد مهارت گوناگون شناختی می شود.

4-کنترل استرس

زندگی امروزه درگیر استرسهای بسیار سنگین محیطی و اجتماعی است که این استرس ها در صورت استمرار باعث آسیب به مغز و افت کارکرد های آن می گردد. برخورداری از مهارت های کنترل استرس برای حفظ سلامتی مغز بسیار تعیین کننده است.

5-مطالعه کتاب

عادت مطالعه روزانه کتاب و متن با ایجاد راه های عصبی جدید موجب حفظ پویایی و ارتقا کیفیت تصمیمات اخذ شده می شود. این مورد در روابط انسانی ما نیز تاثیر گذار است و به بلوغ روابط انسانی نیز کمک می کند.

6-تغییر در روتین ها

بیماری های پیشرونده شناختی مغز و اعصاب مثل دمانس آلزایمر و پارکینسون که در بیشتر موارد در دوران سالمندی روی می دهند، زمینه ای در رفتار و عملکرد افراد در دوران میانسالی دارد. یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به آسیب های این چنینی در دوران سالمندی و حفظ سلامتی مغز تغییر در روتین های روزانه است: عاداتی مثل بستن ساعت در دست مخالف، تردد از مسیرهای جدید، جا ب جا گرفتن قاشق و چنگال و… از مواردی هستند که موجب این تغییرات و به دنبال آن حفظ سلامتی می شود.

7-دوری از اعتیاد

هرگونه اعتیاد به مواد نوشیدنی یا دخانیات با آسیب به بافت مغز ارتباط مستقیم دارد. دوری از استعمال دخانیات و پیشگیری از اعتیاد در حفظ سلامتی مغز موثر است.

8- عادت به خواب منظم

خواب منظم و کافی از مواردی است که در کیفیت کارهای روزانه تاثیرگذار بوده و پژوهشگران زیادی توصیه کرده اند که ایجاد نظم در خواب از لحاظ کمیت و کیفیت را در برنامه روزانه قرار دهید و به آن اهمیت ویژه ای بدهید.

9- دوری از فضای دیجیتال

یکی از اسیب های جدید که می تواند لطمه های شدید به مغز وارد کند وابستگی به موبایل و استفاده زیاد از صفحه نمایش دستگاه های هوشمند است.

10-پیشگیری از حوادث

حوادثی از جمله آسیب به سر، مسمومیت، جراحات مختلف و خطراتی از این قبیل باعث ایجاد آسیب در مغز نیز می گردد. به همین دلیل رعایت نکات عمومی مراقبت و حفظ ایمنی نیز در سلامت مغز موثر است.

برای مطالعه بیشتر مطالب اینچنینی به موضوع سبک زندگی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *