فهرست بستن

5 علت کیفیت پایین خواب!

یکی از بیشترین شکایات افراد در اختلالات خواب کیفیت پایین خواب و دیر بیدار شدن و خستگی بعد از خواب است که در این مقاله به بررسی 5 علت آن می پردازیم.

1-نور صفحه نمایش قبل از خواب:

نور صفحات نمایش دیجیتالی مانند موبایل، تبلت، تلویزیون و… باعث ترشح هورمون ملاتونین و به دنبال آن افزایش هوشیاری و توجه می شود. توصیه می شود حداقل 1.5 الی 2 ساعت پیش از خواب از این نور جلوگیری شود تا خواب آرام تر و عمیقی تری را تجربه کنید.

2-عادات غذایی نامناسب:

خوردن غذاهای چرب و پرنمک نزدیک به زمان خواب یا نوشیدن مایعات بسیار شیرین و گازدار پیش از خواب باعث فعالیت شدید سیستم گوارشی و طبعا دشواری در به خواب رفتن می شود که پرهیز از موارد عنوان شده بسیار موثر است.

3-لوازم خواب نامناسب:

بالش و پتو و تشک نامناسب باعث کاهش کیفیت خواب شده و استفاده از لوازم مناسب خواب که باعث پیشگیری از اسیب به بدن و همچنین سلامت جسمی و روانی می شود می تواند منجر به تجربه خواب های عمیق و با کیفیت شود.

4-محیط خواب نامناسب:

محل پرسر و صدا، پر نور و یا فاقد بهداشت برای خواب در افت کیفیت خواب موثر است، به همین علت نسبت به محل خواب خود حساس باشید و شرایط آن را بررسی و اصلاح کنید.

5- به تعویق انداختن زنگ هشدار:

بررسی های نشان داده است به نعویق انداختن زنگ هشدار باعث منقطع شدن خواب و افت کیفیت آن می شود. پژوهشگران توصیه می کنند از استفاده از حالت تعویق بپرهیزید یا نهایتا یک مرتبه آن هم با فاصله کم این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *